Tekst jednolity statutu
na dzień 25.02.2019 r.
STATUT
„FUNDACJI WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI REGIONALNEJ”
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
Fundacja pod nazwą „FUNDACJA WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI REGIONALNEJ” zwana dalej Fundacją ustanowiona przez następujących fundatorów:
Andrzej Kowalewski,
syn Zenona i Anieli, (WL 0034758), zamieszkały 19-500 Gołdap, ul. Górna 4/45,
Krzysztof Andrzej Gnacikowski,
syn Andrzeja i Aliny, (DD 0300046), zamieszkały 98-220 Zduńska Wola,ul.Hetmańska 28
Tomasz Jan Liwak,
syn Jana i Eleonory, (DB 8461919), zamieszkały Czerwony Dwór, 19-413 Mazury,
Stanisław Andrzej Szulc,
syn Tytusa i Wiesławy, (DD 4917450), zamieszkały19-500 Gołdap, ul. Żeromskiego 5/1,
Marian Sontowski,
syn Lotara i Reginy, (AB 7481176), zamieszkały 19-300 Ełk, ul. Słowackiego 26,
Bogumiła Elżbieta Pilarska,
córka Władysława i Anny, (AB 9356218), zamieszkała 19-500 Gołdap, ul. Łączna 28,
Jadwiga Leszczyńska,
córka Jana i Scholastyki, (ZL 4589014), zamieszkała Boćwinka 22/7, 19-500 Gołdap,
Jacek Piotr Górny,
syn Kazimierza i Leokadii, (WL 3554769), zamieszkały 19-301 Ełk, ul. Mariampolska 2/9;
aktem ustanowienia Fundacji zawartym w formie aktu notarialnego przez Notariusza Jerzego Komakowskiego prowadzącego z notariuszem Edwardem J. Karnym jedną Kancelarię Notarialną – s.c. w Ełku, przy ulicy Moniuszki 3, za numerem repertorium 6266/98 z dnia 10 czerwca 1998 roku, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz. U. z 1991r. Nr 46, poz. 203) oraz niniejszego statutu.
§2
Fundacja posiada osobowość prawną.
§3
Siedzibą Fundacji jest miasto Gołdap.
§4
- Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej a w szczególności region gmin: Gołdap, Dubeninki i Banie Mazurskie.
- Dla właściwego realizowania celów społecznych i gospodarczych Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
§5
- Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie a także przystępować do spółek i fundacji.
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą.
- Decyzje o podjęciu działalności gospodarczej lub jej zaprzestaniu podejmuje Rada Fundacji na wniosek Zarządu.
§6
Fundacja może używać pieczęci okrągłej z napisem w otoku Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi oraz może używać znaku graficznego Fundacji.
§7
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
§8
Właściwym ministrem ze względu na cele Fundacji jest Minister Przedsiębiorczości i Technologii.
Rozdział II
Cele i zasady działania Fundacji.
§9
Fundacja została powołana w celach:
- stymulowania i wspierania regionalnych inicjatyw gospodarczo-społecznych poprzez kierowanie zainteresowanych osób na odpowiednie szkolenia na koszt Fundacji, udzielanie pomocy finansowej wspomagającej tym inicjatywom, stworzenie możliwości korzystania z doświadczeń i ekspertyz specjalistów kierowanych z różnych organizacji zagranicznych lub międzyrządowych, między innymi z Polsko-Szwajcarskiego Programu Regionalnego,
- wspomagania inicjatyw regionalnych w zakresie rozwoju myśli naukowo-technicznej oraz informacji, doradztwa i szkolenia, poprzez udzielanie pomocy finansowej, stworzenie możliwości korzystania z maszyn i urządzeń zakupionych przez Fundację, a także z odpowiednich programów komputerowych oraz poprzez wysyłanie zainteresowanych na szkolenia i sympozja krajowe i zagraniczne oraz na kursy szkolenia organizowane przez Fundację,
- wspierania przedsięwzięć gospodarczych, kulturalnych, oświatowych mających na celu rozwój i aktywizację regionów, poprzez udzielanie pomocy finansowej dla prywatnych przedsięwzięć, propagowanie nowoczesnych, proekologicznych technologii, nowoczesnej organizacji pracy, a także poprzez powołanie i prowadzenie aktywnej pomocy społecznej wśród młodzieży i osób potrzebujących opieki i resocjalizacji. Fundacja zapewni tu środki finansowe, własne doradztwo socjologiczne, psychologiczne, techniczne i ekonomiczne,
- skupiania wokół idei Fundacji osób zainteresowanych rozwojem regionu gmin Gołdap, Dubeninki i Banie Mazurskie inicjatywami w dziedzinie przedsiębiorczości, zgodnych z lokalnymi i regionalnymi potrzebami.
- działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, w tym również polegającej na kształceniu studentów, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego.
§10
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- współpracę z inicjatywami organizacji zagranicznych i międzyrządowych skierowanych na popieranie lokalnych inicjatyw w dziedzinie przedsiębiorczości dla przechodzenia społeczności wiejskich do zasad gospodarki rynkowej, w tym współdziałanie z Polsko-Szwajcarskim Programem Regionalnym utworzonym na mocy porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Konfederacji Szwajcarskiej zawartej w dniu 18 listopada 1991roku,
- udzielanie pomocy finansowej oraz specjalistycznej w organizowaniu, prowadzeniu i rozwijaniu działalności, w tym działalności gospodarczej w formie:
- doradztwa w zakresie zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- udzielania pożyczek niekomercyjnych i udostępniania środków finansowych tworzonym i istniejącym mikro, małym i średnim podmiotom gospodarczym,
- organizacji kursów, szkoleń i wykładów dla osób podnoszących posiadane lub zdobywających nowe kwalifikacje zawodowe,
- współpracy z instytucjami działającymi w zakresie pośrednictwa pracy i aktywizacji bezrobotnych,
- organizowanie i obsługa zjazdów, konferencji i szkoleń naukowych,
- promocję kultury regionalnej w kraju i zagranicą,
- współpracę z ośrodkami regionalnymi w kraju i zagranicą na polu oświaty, kultury oraz przemysłu drobnego i rzemiosła,
- wspieranie inicjatyw gospodarczych przyczyniających się do ograniczenia bezrobocia oraz wzrostu gospodarczego w regionach, oraz udzielanie pomocy finansowej i rzeczowej najbardziej potrzebującym,
- organizowanie i finansowanie forum umożliwiającego zapoznania się z najnowszymi technologiami i sposobami zarządzania,
- udzielanie stypendiów, pokrywanie opłat czesnego za naukę, wspomaganie finansowe szkół i wyposażanie w sprzęt edukacyjny,
- dofinansowanie działalności wydawniczej, informatycznej i propagandowej,
- inicjowanie i dofinansowywanie przedsięwzięć gospodarczych, kulturalnych, oświatowych mających na celu rozwój regionów i ochronę środowiska naturalnego w zakresie budowy dróg wodnych, współfinansowanie akcji oczyszczania wód, pomoc finansową w projektowaniu i budowie oczyszczalni ścieków, ekologicznych wysypisk i spalarni śmieci.
- organizowanie i wspomaganie finansowe przedsięwzięć z zakresu ochrony zdrowia,
- działalność naukową, naukowo-techniczną, oświatową, w tym również polegającą na kształceniu studentów, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochronę środowiska, wspieraniem inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnych na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynność, ochronę zdrowia i pomoc społeczną, rehabilitację zawodową i społeczną inwalidów oraz kultu religijnego.
- dla realizacji celów wymienionych w pkt. 2 Fundacja może tworzyć wyodrębnione księgowo fundusze, w szczególności Fundusze Pożyczkowe. Szczegółowy zakres organizacji i działania funduszy określają odrębne regulaminy.
§11
W celu zwiększenia środków na realizację zadań statutowych Fundacja może:
- prowadzić samodzielnie w kraju i zagranicą działalność gospodarczą na zasadach określonych w Rozdziale VI,
- wspierać działalność innych osób prawnych prowadzących działalność zbieżną z celami Fundacji,
- uczestniczyć w spółkach prawa handlowego w tym z udziałem podmiotów zagranicznych na zasadach określonych w stosownych przepisach prawa.
§12
Fundacja może zlecać prowadzenie i obsługę swoich spraw wyspecjalizowanym podmiotom prowadzącym działalność w określonych dziedzinach.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji.
§13
- Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie pieniężnej 4.400,00 złotych (słownie: cztery tysiące czterysta złotych) wymieniony w akcie notarialnym jej ustanowienia oraz środki finansowe ruchomości i nieruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działalności.
- Z funduszu założycielskiego na działalność gospodarczą przeznacza się kwotę 2.200,00 złotych (słownie: dwa tysiące dwieście złotych).
§14
Majątek Fundacji przeznaczony jest przede wszystkim na realizację statutowych celów Fundacji; służy on także na pokrycie kosztów jej utrzymania oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
Zabrania się :
- udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
- zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§15
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§16
Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:
- darowizn, spadków, zapisów osób fizycznych i prawnych,
- wpłat pieniężnych przekazywanych w ramach pomocy zagranicznej na potrzeby rozwoju regionalnego w Polsce,
- z subwencji osób prawnych,
- dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego,
- dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację,
- dochodów ze zbiórek, aukcji, przetargów organizowanych przez lub na rzecz Fundacji,
- dochodów od środków finansowych Fundacji zdeponowanych na rachunkach bankowych oraz od udzielonych pożyczek,
- dochodów z nabytych na giełdach papierów wartościowych.
§17
Osiągnięty zysk przeznaczany jest w całości na cele statutowe a w szczególnie uzasadnionym przypadku i na kapitał zapasowy.
§18
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i to tylko wówczas gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste że stan spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
§19
Osoby fizyczne i prawne, które dokonują na rzecz Fundacji darowizny lub subwencji (jednorazowej lub łącznej) w wysokości co najmniej 1 000,00 (słownie jeden tysiąc 00/100) lub gdy idzie o osobę zagraniczną kwotę w wysokości 1.000,00 USD (słownie: jeden tysiąc dolarów amerykańskich) uzyskują tytuł sponsora Fundacji jeżeli wyrażą takie życzenie.
§20
Tytuł sponsora Fundacji ma charakter osobisty i honorowy.
Rozdział IV
Organy i sposób zorganizowania Fundacji
§21
Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji zwana dalej Radą,
- Zarząd Fundacji zwanym dalej Zarządem.
§22
1. W skład Rady wchodzą Fundatorzy i członkowie przez nią powołani.
2. Rada składa się od 4 do 6 osób.
3. Fundatorzy mogą działać poprzez swoich pełnomocników.
§23
1. Rada jest organem o uprawnieniach inicjatywnych, opiniodawczych i nadzorczych.
2. Nie można łączyć członkowstwa w Radzie Fundacji z członkostwem w Zarządzie Fundacji.
3. Członkowie Rady Fundacji:
- nie mogą być spokrewnieni, spowinowaceni, pozostawać w podległości służbowej, związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu z członkami Zarządu,
- nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
- mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w tym organie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
§24
Do zakresu działania i kompetencji Rady należy:
- wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji oraz nadzór nad ich prawidłową realizacją,
- zatwierdzanie rocznych programów działalności Fundacji,
- zatwierdzanie zmian statutu,
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Fundacji, w tym Dyrektora Fundacji,
- nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy z członkami Zarządu,
- zatwierdzanie planów finansowych działalności Fundacji,
- zatwierdzenie rocznych sprawozdań z działalności Zarządu i sprawozdań finansowych, podejmowanie uchwał o podziale zysku lub pokryciu straty Fundacji i udzielanie absolutorium Zarządowi,
- wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd,
- podejmowanie uchwał i decyzji w sprawach wskazanych w poszczególnych postanowieniach niniejszego statutu,
- rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu,
- wykonywanie innych zadań określonych w poszczególnych przepisach statutu,
- powoływanie i odwoływanie członków Rady,
- wybór banku w którym lokowane są wolne środki Fundacji,
- udzielanie pożyczek,
- zatwierdzanie regulaminów Fundacji
- uchwalanie wysokości wynagrodzenia za udział w posiedzeniach Rady Fundacji.
§25
- Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza Rady na okres trzech lat.
- Przed upływem kadencji osoby wymienione w pkt. 1 oraz pozostali członkowie Rady mogą zostać odwołane na skutek:
- złożenia rezygnacji,
- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
- niepełnienia obowiązków przez okres dłuższy niż 1 rok.
- Rada pracuje na posiedzeniach, które odbywają się nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy.
- W posiedzeniach Rady uczestniczą członkowie Zarządu.
- Rada może uchwałą powołać do swego grona inne osoby fizyczne lub przedstawicieli osób prawnych, które dokonały znacznego przysporzenia majątkowego na rzecz Fundacji lub w inny sposób wspomagają działalność Fundacji.
§26
- Zarząd składa się z 2 -5 osób i powoływany jest na czas nieoznaczony uchwałą Rady. Rada z osób wchodzących w skład Zarządu powołuje Dyrektora Fundacji.
- Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Członkostwo Zarządu ustaje z chwilą odwołania bądź śmierci członka Zarządu.
- Odwołanie członka Zarządu przez Radę następuje w przypadku:
- złożenia rezygnacji,
- podjęcia pracy, której charakter uniemożliwia należyte wykonywanie funkcji członka Zarządu,
- choroby, ułomności lub utraty sił powodujących trwałą niezdolność do wykonywania funkcji,
- nie pełnienie obowiązków członka przez okres dłuższy niż rok,
- przekroczenie 75 roku życia,
- nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu,
- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia pub licznego lub przestępstwo skarbowe.
- Pracami Zarządu kieruje Dyrektor Fundacji.
- Do Zarządu należy podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji Rady.
- Zarząd w szczególności:
- kieruje działalnością Fundacji zgodnie z jej celem statutowym i obowiązującymi przepisami prawa,
- reprezentuje Fundację na zewnątrz,
- przedkłada Radzie roczne programy działania Fundacji,
- sprawuje zarząd i nadzór nad majątkiem Fundacji oraz odpowiada materialnie i prawnie,
- przyjmuje subwencje, darowizny, spadki i zapisy ,
- opracowuje decyzje o zmianie statutu oraz o połączeniu z inną fundacją o zbieżnych celach i wnioskuje o likwidacji Fundacji po uzgodnieniu z Radą Fundacji,
- ustala plan zatrudnienia i wysokość środków na wynagrodzenia dla pracowników Fundacji,
- kieruje bieżącą działalnością Fundacji, odpowiada za realizację jej celów statutowych oraz za wyniki działalności finansowo-gospodarczej,
- podejmuje decyzję o przystąpieniu do spółek i fundacji, po uzgodnieniu z Radą Fundacji,
- powołuje kierowników zakładów oraz zatwierdza regulamin organizacyjny zakładów
- ustala organizację wewnętrzną Fundacji i podejmuje decyzję o tworzeniu i likwidacji zakładów gospodarczych, po uzgodnieniu z Radą Fundacji,
- opracowuje regulaminy wewnętrzne Fundacji,
- opracowuje regulamin działania Zarządu oraz zakres czynności poszczególnych jego członków.
§27
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składają dwaj członkowie Zarządu w tym Dyrektor Fundacji a w zakresie zwykłego zarządu może składać jeden członek Zarządu.
§28
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb nie rzadziej jednak niż raz na 2 miesiące.
§29
- Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy.
- Umowę o pracę z członkiem Zarządu zawiera w iminiu Fundacji Przewodniczący Rady.
- Wynagrodzenie członków Zarządu określa uchwałą Rada.
- Skreślony.
§30
- Decyzję organów Fundacji zapadają w formie uchwał podejmowanych zwykłą większością głosów z wyjątkiem uchwał o połączeniu lub likwidacji Fundacji oraz zmiany jej statutu, które muszą być podjęte większością 3/4 głosów.
- Do prawomocności uchwał organów Fundacji wymagana jest obecność co najmniej połowy składu ich członków. W przypadku gdy Zarząd składa się z 2 osób do prawomocności uchwał wymagana jest obecność całego Zarządu.
- Członkowie Rady i Zarządu nie mogą brać udziału w głosowaniu w sprawach wyłącznie ich dotyczących.
§31
Zbycie nieruchomości stanowiących własność Fundacji może nastąpić tylko za zgodą Rady.
Rozdział V
Zmiana statutu
§32
- Zmiana statutu nie może dotyczyć podstawowych celów Fundacji.
- Decyzję w przedmiocie zmiany statutu podejmuje Zarząd w formie uchwały, która wymaga zatwierdzenia przez Radę.
Rozdział VI
Działalność gospodarcza Fundacji
§33
- Źródłem pozyskiwania środków na realizację celów Fundacji jest również prowadzenie działalności gospodarczej w kraju i zagranicą zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa w tym:
PKD 69.20.Z Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe,
PKD 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej zarządzania,
PKD 82.30.Z Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów.
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.
- Cały dochód z jej prowadzenia przeznaczony będzie na cele statutowe.
§34
Organizacja działalności gospodarczej:
- Fundacja prowadzi działalność gospodarczą bezpośrednio lub za pośrednictwem wyodrębnionych zakładów,
- zakłady wyodrębnione są na zasadach samofinansowania wedle posiadanych przez nie środków własnych,
- zakłady są jednostkami organizacyjnymi Fundacji i podlegają jej Zarządowi,
- decyzję o ustanowieniu Zakładu oraz o powołaniu oraz odwołaniu jego kierownika podejmuje Zarząd,
- decyzję o likwidacji zakładu podejmuje Zarząd, który powołuje likwidatorów i nadzoruje ich działalność,
- kierownik zakładu jest kierownikiem w rozumieniu kodeksu pracy,
- kierownik zakładu pracy jest pełnomocnikiem Zarządu upoważnionym do wszelkich czynności związanych z kierowaniem zakładu,
- zakres działania zakładu oraz szczegółowy zakres uprawnień i obowiązków kierownika zakładu określa regulamin organizacyjny zakładu, uchwalony przez Zarząd.
§35
- Działalność gospodarcza Fundacji może również polegać na utworzeniu spółki prawa handlowego lub na wniesieniu wkładu pieniężnego lub rzeczowego do istniejącej spółki.
- Fundacja w tej spółce reprezentowana jest przez Dyrektora Fundacji.
§36
Składnikami majątkowymi przeznaczonymi na prowadzenie działalności gospodarczej są:
- część funduszu założycielskiego w wysokości 2.200,00 złotych,
- inne składniki majątkowe przekazywane sukcesywnie przez Zarząd oraz udziały majątkowe w spółkach prawa handlowego.
§37
- Składniki majątku Fundacji przekazywane są zakładom, wyodrębnionym pod względem ewidencyjnym i oddzielnie zarządzanym i są traktowane jako majątek tych zakładów.
- Pieniężne wkłady tego majątku oraz dochody zakładów są lokowane na rachunkach bankowych konkretnych zakładów.
§38
Działalność gospodarcza jest prowadzona na zasadach rachunku ekonomicznego i zgodnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
§39
- Zakłady sporządzają w każdym roku kalendarzowym bilans i rachunek wyników, które podlegają zatwierdzeniu przez Zarząd.
- Do kosztów obciążających działalność zakładów oprócz kosztów własnych, wlicza się również ustaloną przez Zarząd część wynagrodzeń wraz z pochodnymi, wypłaconymi urzędującym członkom Zarządu, jak też odpisy na fundusz świadczeń socjalnych.
§40
Jeżeli wynik gospodarczy wykaże straty, Zarząd przedstawia Radzie sprawy wraz z odpowiednimi wnioskami co do potrzeby i możliwości kontynuowania przez zakłady dotychczasowej działalności oraz sposobu i źródła pokrycia strat.
§41
Zarząd określa wielkość zatrudnienia w zakładach oraz zasadę wynagradzania oraz zakres środków przeznaczanych na wynagrodzenia.
§42
Składniki majątku trwałego wykorzystywane w działalności gospodarczej podlegają amortyzacji i umarzaniu stosownie do obowiązujących zasad.
§43
Decyzje dotyczące przedsięwzięć inwestycyjnych podejmuje Zarząd.
§44
Wydatki w walutach obcych ponoszone w kraju i zagranicą są finansowane z posiadanych przez Fundację zagranicznych środków płatniczych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
§45
Zbycie i obciążanie środków trwałych, wchodzących w skład majątku zakładu, o wartości przekraczającej kwotę oznaczoną przez Zarząd, jak również zaciągnięcie zobowiązania dotyczącego zakładu w wysokości przewyższającej kwotę ustaloną przez Zarząd wymaga decyzji Zarządu, chociażby pełnomocnictwo udzielone kierownikowi zakładu obejmowało te czynności.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
§46
- Dla efektywnego urzeczywistnienia swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją.
- Połączenie nie może nastąpić jeśli w jego wyniku mógłby zmienić się cel Fundacji.
- Decyzję o połączeniu podejmuje Zarząd w formie uchwały, która wymaga zatwierdzenia przez Radę.
§47
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów dla których została powołana lub wobec wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd w formie uchwały, która wymaga zatwierdzenia przez Radę.
- Uchwała w sprawie likwidacji musi określać tryb likwidacji i przeznaczenie likwidowanego majątku.
- O likwidacji Fundacji Rada zawiadamia ministra nadzorującego.
§48
Majątek powstały po likwidacji przekazuje się z zastrzeżeniem art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach instytucjom, których działalność odpowiada celom Fundacji.
§49
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Sąd Rejonowy dla miasta stołe-cznego Warszawy.